حسابداری حقوق و دستمزد

مالیات حقوق و دستمزد چیست ؟
مالیات حقوق و دستمزد بخشی از درآمد افراد شاغل و حقوق بگیری می شود که برای آن ها بیمه تامین اجتماعی نیز صادر گردیده باشد.

این افراد باید بخشی از حقوق خود را به اداره مالیات به عنوان مالیات حقوق دستمزد بپردازند.

پرداخت این مالیات به عهده کیست ؟
طبق ماده 86 قانون مالیات‌های مستقیم (ق.م.م) ، پرداخت مالیات حقوق جز مالیات‌های تکلیفی محسوب می‌شود.

مالیات تکلیفی بدین معناست که شناسایی مبلغ و پرداخت مالیات پرسنل به عهده پرداخت کننده حقوق (کارفرما) است و پرسنل در قبال این امور وظیفه‌ای ندارند.

مالیات بر حقوق 99
مقدار مالیات حقوق هر ساله با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، میزان رونق بازار، میزان تولید و یا تورم در کشور تغییر می کند.

معافیت حقوق سال 99

مجموع حقوق ، مزایا و کارانه در ماه نرخ مالیات بر مازاد درامد ( درصد)
تا 3 میلیون تومان معاف
تا 4.5 میلیون تومان 10
تا 7.5 میلیون تومان 15
تا 12 میلیون تومان 20
بالای 12 میلیون تومان 25
نحوه محاسبه مالیات بر حقوق
طبق بخشنامه مالیاتی مورخ ۲۶/ ۱/ ۱۳۹۹ به شماره 210/99/10 محاسبه مالیات حقوق به صورت زیرانجام میگیرد.

با توجه به مقررات جزء (2) بند (الف) تبصره 12 قانون بودجه سال 1399 کل کشور مقرر می دارد:

1- سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم، در سال 1399 سالانه مبلغ سیصد و شصت میلیون (360،000،000) ریال تعیین می شود.

2- نرخ مالیات بر کل درآمد کارکنان دولتی و غیر دولتی اعم از حقوق و مزایای فوق العاده و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه به نرخ ده درصد (10%) و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد (15%) و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد (20%) و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات بیست و پنج درصد (25%) می باشد.

اشخاصی که از معافیت های مالیاتی موضوع تبصره (1) ماده 86 قانون مالیات های مستقیم بهره مند هستند مشمول معافیت ماده 84 قانون مذکور مطابق مقررات این جزء نمی شوند.

3- حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه ها با رعایت ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مصوب 1368/12/16 با اصلاحات و الحاقات بعدی، با رعایت معافیت های مقرر در ق.م.م، در سال 1399 مشمول به نرخ ده درصد (10%) خواهد بود.

4- براساس ماده 5 قانون اصلاح پاره ای از مقررات مربوط به پایه حقوق اعضای رسمی هیأت علمی (آموزشی و پژوهشی) شاغل و بازنشسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی:

” از درآمد مشمول مالیات اعضای هیأت علمی موضوع این قانون با رعایت معافیت های مقرر در ق.م.م حداکثر ده درصد (10%) کسر خواهد شد.”

با توجه به اینکه در جزء (2) بند (الف) تبصره 12 مذکور عبارت “کارانه” خارج از موارد استثناء شده مربوط به حقوق اعضای هیأت علمی به کار رفته است، بنابراین کارانه دریافتی توسط اعضای هیأت علمی (با رعایت بخشنامه 200/98/518 مورخ 98/11/21) مشمول نرخ ده درصد (10%) نبوده و با توجه به میزانی که حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی دانشگاه ها نرخ پلکانی مقرر را پوشش می دهد به نرخ بعدی مشمول مالیات خواهد بود.

مثال: چنانچه حقوق و مزایای فوق العاده اعضای هیأت علمی مبلغ 1،260،000،000ریال باشد، کارانه دریافتی به نرخ های مربوط به درآمد مازاد بر مبلغ یاد شده ( حسب مورد 20% و 25% ) مشمول مالیات خواهد بود.

خاطر نشان می گردد، معافیت حقوق موضوع ماده 84 قانون مالیات های مستقیم ابتدا به حقوق و مزایای فوق العاده اعضای هیأت علمی اعمال می گردد، در صورتی که معافیت مذکور مازاد بر حقوق و مزایای فوق العاده باشد، مازاد مذکور قابل اعمال به کارانه دریافتی اعضای هیأت علمی نیز خواهد بود.

5- با توجه به استثنای احکام تبصره های 1 و 2 ماده 86 قانون مالیات های مستقیم و اصلاحات بعدی آن از مقررات جزء (2) بند (الف) تبصره 12 یاد شده، کلیه احکام تبصره های 1 و 2 ماده واحده قانون اصلاح ماده 86 قانون مالیات های مستقیم مصوب 1396/4/27 (اعم از نرخ و…) مطابق مقررات، در سال 1399 کماکان لازم الاجراء می باشد.

موارد معاف از مالیات حقوق و بیمه

بازخرید ایام مرخصی
هزینه عائله‌مندی
هزینه‌های سفر و فوق العاده ماموریت
عیدی و پاداش آخر سال
مابه التفاوت کمک هزینه مسکن خوار و بار در ایام بیماری
حق شیر
پاداش نهضت سوادآموزی
حق تضمین کسر صندوق
خسارت اخراج و مزایا پایان کار (سنوات)
پاداش افزایش تولید

,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست