۵ تکلیف قانونی که هر حسابداری باید به آن حتما توجه کند

حسابداران وظایف خاص و مشخص و تکالیف قانونی  دارند که باید در مهلت زمانی معین شده در دوره مالی انجام دهند. این تکالیف قانونی معین شده مربوط به سازمان ها، شرکت ها و نهادهای دولتی است که چنان چه در زمان تعیین شده تحویل آن سازمان نشود، تحویل آن سازمان نشود مشکلاتی همچون تعلق جریمه و از دست دادن معافیتها و مزایای قانونی را به همراه خواهد شد.

۵ مورد از مهم ترین تکالیف قانونی که باید حسابداری شرکت های انجام دهند به شرح زیر است:

 

1تکلیف-قانونی-که-هر-حسابداری-باید-به-آن-حتما-توجه-کند

 

۱- تهیه لیست مالیات حقوق پرسنل:
در ماده ۸۶ قانون مالیاتهای مستقیم آمده است:

پرداخت‌کنندگان حقوق هنگام هر پرداخت یا تخصیص آن مکلف اند مالیات متعلق را طبق مقررات ماده (۸۵) این ‌قانون محاسبه و کسر و ظرف سی روز ضمن تسلیم فهرستی ‌متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به اداره امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را صورت‌ دهند.

پس طبق این قانون حسابدار حقوق و دستمزد مکلف است هر ماه پس از تخصیص حقوق پرسنل لیست مالیات حقوق را تنظیم و حدکثر تا پایان ماه بعد به اداره امور مالیاتی ارسال کند.

 

1تکلیف-قانونی-که-هر-حسابداری-باید-به-آن-حتما-توجه-کند

 

۲- تهیه لیست بیمه پرسنل:
در حسابداری حقوق و دستمزد علاوه بر تهیه لیست مالیات حقوق، تهیه لیست بیمه تامین اجتماعی هم لازم و ضروری است.

طبق قوانین سازمان تامین اجتماعی ، مهلت قانونی جهت تحویل لیست وپرداخت حق بیمه هر ماه حداکثر تاپایان آخرین روز ماه بعد است.

5-تکلیف-قانونی-که-هر-حسابداری-باید-به-آن-حتما-توجه-کند.

 

۳- تنظیم و ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده:
مالیات بر ارزش افزوده، مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا یا خدمات، باید به فروشنده بپردازد و فروشنده کالا و خدمات، این مالیات را در زمانهای معینی به دولت پرداخت میکند.

طبق قانون مهلت ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، ۱۵ روز پس از پایان هر فصل است اما برای فصل زمستان که با تعطیلات نوروزی همراه می‌شود و فرصت اندکی برای تنظیم و ارسال اظهارنامه وجود دارد، رئیس کل سازمان امور مالیاتی اجازه داده است برای کسانی که برای ارائه اظهارنامه و پرداخت مالیات دوره زمستان تا پایان فروردین اقدام کنند ،تسهیلات بخشودگی قانونی جرایم اعمال شود.

 

۴- تهیه گزارش های خرید و فروش فصلی:
یکی از گزارش هایی که باید به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه شود گزارش خرید و فروش است، که پس از پایان هر فصل گزارش خرید و فروش فصلی باید تنظیم و ارسال گردد. ارسال این گزارش از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی صورت می گیرد.

۵- ارسال اظهارنامه عملکرد:
به عنوان یک حسابدار میدانید که افراد حقیقی و حقوقی موظفند هر سال گزارش مالی کامل خود را به اداره دارایی ارائه کند و بر همین اساس مالیات خود را بپردازد.

بر اساس قانون مالیات ها مهلت ارسال اظهارنامه عملکرد برای شرکتها ۴ ماه پس از پایان سال مالی است و برای افراد حقیقی و صاحبان مشاغل این مهلت سه ماه پس از پایان سال مالی خواهد بود.

, , ,

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست